Deformacje image

Ważne: deformacja głowy może być związana z kraniosynostozą, dlatego pierwsza wizyta, kwalifikująca do terapii kaskowej, odbywa się z lekarzem neurochirurgiem.

Terapię można zacząć u dzieci w wieku od 4 do 12 miesięcy. Jednym ze wskazań jest ciężki i bardzo ciężki stopień deformacji głowy. Szwy czaszkowe nie mogą być przedwcześnie zarośnięte. Podczas pierwszej konsultacji neurochirurg kwalifikuje dziecko do terapii.

Najlepszy wiek na rozpoczęcie terapii to między 4. a 7. miesiącem życia. Maksymalny wiek, w którym można rozpocząć terapię, to 12 miesięcy. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym szybciej ją skończymy.

Proponujemy bezpłatną konsultację z ortotykiem, który wstępnie oceni stopień deformacji na podstawie zdjęć zrobionych według specjalnego wzornika. Należy się z nami skontaktować, a wyślemy szablon zdjęć. Taki rodzaj konsultacji jest jedynie subiektywną oceną ortotyka i może odbiegać od faktycznego wyniku dziecka po skanie.

W deformacjach ułożeniowych asymetria twarzy jest kompensacją (skutkiem) deformacji tyłu głowy. Kiedy w wyniku terapii kaskowej zmniejsza się deformacja potylicy, to po jakimś czasie poprawia się także kształt twarzy.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ewentualnie przesłać nam zdjęcia, aby wstępnie ocenić stopień deformacji w ramach bezpłatnej konsultacji. Po takiej konsultacji możemy pozostać w kontakcie i kontrolować zmianę kształtu głowy na zdjęciach co 4-6 tygodni.

Na pierwszej konsultacji wykonujemy skan, który pozwala nam określić stopień i rodzaj deformacji. Odbywa się także wizyta z neurochirurgiem pod kątem zaopatrzenia ortopedycznego. Lekarz na podstawie przeprowadzonego przez siebie badania oraz wywiadu, a także biorąc pod uwagę wyniki badania kraniometrycznego oraz badania dodatkowe (USG szwów czaszkowych, USG przezciemiączkowe), wyklucza przeciwwskazania do terapii kaskowej i w zależności od potrzeb pacjenta przekazuje swoje zalecenia.

Należy przygotować aktualny wynik badania USG szwów czaszkowych oraz (w zależności od oddziału) USG przezciemiączkowe. O szczegóły zapytaj telefonicznie przed wizytą. Rodzic powinien być ubrany w ciemną bluzę z długim rękawem.

Skanowanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaner bazuje na wykorzystaniu wiązki światła, w związku z tym nie emituje żadnego szkodliwego promieniowania. Skanowanie możemy wykonywać dowolną ilość razy, a dziecko może się ruszać podczas badania, ale w miarę możliwości należy ograniczyć zbędne ruchy.

  1. Rodzic powinien być ubrany w czarną bluzę z długim rękawem.
  2. Zakładamy dziecku czepek dla lepszej widoczności kształtu głowy oraz specjalną pelerynkę.
  3. Skan trwa około 2 minuty.

Karta badania kraniometrycznego jest przedstawiona w wideo:

Skan głowy dziecka jest ważny przez 24 godziny. Jeśli rodzice potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia, jest taka możliwość, ale wówczas należy wykonać odpłatnie kolejne skanowanie.

Jest indywidualnie zaprojektowany i wyprodukowany dla konkretnego pacjenta. Składa się z 2 części zapinanych na zatrzaski. Jest wydrukowany ze specjalnego rodzaju lekkiego tworzywa sztucznego, a wewnątrz wyścielony perforowaną pianką przeznaczoną do kontaktu ze skórą. Powierzchnia kasku jest ażurowa. Dostępne są różne wersje kolorystyczne oraz opcje personalizacji ortezy.

Deformacje image

Odbiór kasku następuje 2 tygodnie (±1 dzień) po pierwszej konsultacji. Jeżeli data odbioru nie została ustalona podczas pierwszej wizyty, specjalista kontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu uzgodnienia termin odbioru.

Średni czas trwania terapii to 3 miesiące. W zależności od wieku dziecka, a tym samym tempa wzrostu głowy, może trwać od 2 do 6 miesięcy.

Terapia kończy się, gdy:

  1. Rodzice są zadowoleni z jej efektów;
  2. Głowa dziecka wypełni wolną przestrzeń w kasku;
  3. Minie 6 miesięcy - kolejnego kasku nie zakładamy.

Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym szybciej ją skończymy.

Pierwsza kontrola zazwyczaj odbywa się po 2-4 tygodniach od odbioru kasku, kolejne z częstotliwością co 6-8 tygodni. Podczas trwania terapii jest od 2 do 6 wizyt kontrolnych, a ich ilość jest ściśle związana z wiekiem i tempem wzrostu głowy dziecka.
Pacjent w trakcie terapii jest w stałym kontakcie z terapeutą prowadzącym.

Pierwsze dni terapii to okres adaptacyjny, w którym przyzwyczajamy dziecko do ortezy. Od 5. dnia dziecko zaczyna nosić kask 23 godziny na dobę. Czas ten wymagany jest do poprawnego przebiegu terapii.

Zazwyczaj jesteśmy w stanie poprawić deformację głowy o dwa stopnie ciężkości. Jest to sprawa indywidualna i zależna od zachowania 23-godzinnego trybu noszenia.

Dzieci zazwyczaj bardzo szybko przyzwyczajają się do kasku, pod warunkiem, że terapia została rozpoczęta okresem adaptacyjnym według zaleceń. Kask jest ortezą pasywną i nie uciska głowy.

Kask korekcyjny Talee nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii druku 3D jest lekki, cienki i przepuszcza powietrze. Przy prawidłowym użytkowaniu według zaleceń specjalisty umożliwia wzrost głowy w miejscu spłaszczenia, przez co poprawia się symetria i proporcja głowy.

Strona wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie.