Deformacje image

Ważne: deformacja głowy może być związana z kraniosynostozą, dlatego pierwsza wizyta, kwalifikująca do terapii kaskowej, odbywa się z lekarzem neurochirurgiem.

Terapię można zacząć u dzieci w wieku od 4 do 12 miesięcy. Jednym ze wskazań jest ciężki i bardzo ciężki stopień deformacji głowy. Szwy czaszkowe nie mogą być przedwcześnie zarośnięte. Podczas pierwszej konsultacji neurochirurg kwalifikuje dziecko do terapii.

Najlepszy wiek na rozpoczęcie terapii to między 4. a 7. miesiącem życia. Maksymalny wiek, w którym można rozpocząć terapię, to 12 miesięcy. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym szybciej ją skończymy.

Proponujemy bezpłatną konsultację z ortotykiem, który wstępnie oceni ciężkość deformacji na podstawie zdjęć zrobionych według specjalnego wzornika. Należy się z nami skontaktować, a wyślemy szablon zdjęć. Taki rodzaj konsultacji jest jedynie subiektywną oceną ortotyka i może odbiegać od faktycznego wyniku dziecka po skanie.

W deformacjach ułożeniowych asymetria twarzy jest kompensacją (skutkiem) deformacji tyłu głowy. Kiedy w wyniku terapii kaskowej zmniejsza się deformacja potylicy, to po jakimś czasie poprawia się także kształt twarzy.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ewentualnie przesłać nam zdjęcia, aby wstępnie ocenić stopień deformacji w ramach bezpłatnej konsultacji. Po takiej konsultacji możemy pozostać w kontakcie i kontrolować zmianę kształtu głowy na zdjęciach co 4-6 tygodni.

Na pierwszej konsultacji wykonujemy skan, który pozwala nam określić stopień i rodzaj deformacji. Następnie neurochirurg kwalifikuje dziecko do terapii.
Na pierwszą konsultację wymagany jest wynik badania USG szwów czaszkowych.

Należy przygotować aktualny wynik badania USG szwów czaszkowych (to inne badanie niż USG przezciemiączkowe) i ciemną bluzę z długim rękawem dla rodzica.

Skanowanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaner bazuje na wykorzystaniu wiązki światła, w związku z tym nie emituje żadnego szkodliwego promieniowania. Skanowanie możemy wykonywać dowolną ilość razy, a dziecko może się ruszać podczas badania, ale w miarę możliwości należy ograniczyć zbędne ruchy.

  1. Rodzic powinien być ubrany w czarną bluzę z długim rękawem.
  2. Zakładamy dziecku czepek dla lepszej widoczności kształtu głowy oraz specjalną pelerynkę.
  3. Skan trwa około 2 minuty.

Karta badania kraniometrycznego jest przedstawiona w wideo:

Skan głowy dziecka jest ważny przez 24 godziny. Jeśli rodzice potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia, jest taka możliwość, ale wówczas należy wykonać odpłatnie kolejne skanowanie.

Jest indywidualnie zaprojektowany i wyprodukowany dla konkretnego pacjenta. Składa się z 2 części zapinanych na zatrzaski. Jest wydrukowany ze specjalnego rodzaju lekkiego tworzywa sztucznego, a wewnątrz wyścielony perforowaną pianką przeznaczoną do kontaktu ze skórą. Powierzchnia kasku jest ażurowa, dzięki czemu kask jest lekki i przewiewny. Dostępne są różne wersje kolorystyczne.

Deformacje image

Odbiór kasku następuje 2 tygodnie (±1 dzień) po pierwszej konsultacji. Jeżeli data odbioru nie została ustalona podczas pierwszej wizyty, specjalista kontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu uzgodnienia termin odbioru.

Średni czas trwania terapii to 3 miesiące. W zależności od wieku dziecka, a tym samym tempa wzrostu głowy, może trwać od 2 do 6 miesięcy.

Terapia kończy się, gdy:

  1. Rodzice są zadowoleni z jej efektów;
  2. Głowa dziecka wypełni wolną przestrzeń w kasku;
  3. Minie 6 miesięcy - kolejnego kasku nie zakładamy.

Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym szybciej ją skończymy.

Pierwsza kontrola zazwyczaj odbywa się po 2-4 tygodniach od odbioru kasku, kolejne z częstotliwością co 6-8 tygodni. Podczas trwania terapii jest od 2 do 6 wizyt kontrolnych, a ich ilość jest ściśle związana z wiekiem i tempem wzrostu głowy dziecka.
Pacjent w trakcie terapii jest w stałym kontakcie z terapeutą prowadzącym.

Pierwsze dni terapii to okres adaptacyjny, w którym przyzwyczajamy dziecko do ortezy. Od 5. dnia dziecko zaczyna nosić kask 23 godziny na dobę. Czas ten wymagany jest do poprawnego przebiegu terapii.

Zazwyczaj jesteśmy w stanie poprawić deformację głowy o dwa stopnie ciężkości. Jest to sprawa indywidualna i zależna od zachowania 23-godzinnego trybu noszenia.

Dzieci zazwyczaj bardzo szybko przyzwyczajają się do kasku, pod warunkiem, że terapia została rozpoczęta okresem adaptacyjnym według zaleceń. Kask jest ortezą pasywną i nie uciska głowy.

Kask korekcyjny Talee nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii druku 3D jest lekki, cienki i przepuszcza powietrze. Przy prawidłowym użytkowaniu według zaleceń specjalisty umożliwia wzrost głowy w miejscu spłaszczenia, przez co poprawia się symetria i proporcja głowy.

Strona wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie.